MONOPOLY RUN

 Saturday 8th April 2017
 Scout Park, Haringey, London

 

 
   


THE 2016 LONDON MONOPOLY RUN
The London Monopoly Run is an event open to all Explorers, Networks, Senior Section Girlguiding and their leaders. The 2016 event was held on Saturday 2nd April 2016 together with over 900 participants racing around London seeing the sites and earning £pounds to win some fantastic prizes.

Home Winners
Vernon Venturers - Barnet

Away Winners

Somerset WSJ Unit

Network Winners
- Southgate Network

The next Monopoly Run will be held on Saturday 8th April 2017. Bookings open in September 2016.

Thankyou to all the teams that entered this years event. It was amazing to have so many teams and participants join us this year and look forward to you joining us on the next run.  The team photos will be uploaded here in the coming days!


Leader Winners
- Barnet


Best Dressed
Matrix ESU
-Aylesbury


Best Photo
Helios ESU
-Eastbourne

Check out our Monopoly
twitter story through
Storify
All the teams in the
event video

SCOUTADELIC joined us for
the day and this is how he got on

Featured Video from Matrix ESU
and their day in London

LONDON MONOPOLY RUN 2016
- RESULTS

Follow us on Twitter @monopoly_run

 
Find us on facebook! London Monopoly Run
                     
Explorer Results                  
Pos Team Name Group District County League Pts Photos Answers Overall Pts  
1st 60 Charlie White Vernon Venturers  Barnet Bourough Greater London North Dog   40 19 1216 Home Winners
2nd 142 Dairy Queen's Somerset WSJ Unit Somerset WSJ Unit Somerset Thimble 92 30 16 1187 Away winners
3rd 144 Alpha Moo Somerset WSJ Unit Somerset WSJ Unit Somerset Thimble 96 30 15 1180 Thimble
4 40 Matrix Moustaches Matrix ESU Aylesbury Buckinghamshire Cannon   33 17 1177  
5 39 Lost In The Matrix Matrix ESU Aylesbury Buckinghamshire Cannon 76 28 15 1156  
6 43 David Vernon Venturers  Barnet Bourough Greater London North Dog   27 15 1131  
7 93 PLAD Tenacious Explorer Scout Unit Rea Valley Birmingham Iron   31 15 964  
8 38 Harry Peers Birthday Bash SWOT ESU Swindon Ridgeway WILTSHIRE Cannon   35 7 957  
9 64 BDE Team One Banstead District Explorers Banstead Surrey Horse   29 13 913  
10 14 ST Dank Memes SWOT ESU Swindon Ridgeway WILTSHIRE Battleship   22 10 910  
11 28 Bandana Squad Hatters ESU Southgate GLN Cannon   22 12 903  
12 21 Sloans Rangers Bridgend Explorer Scouts Bridgend Bridgend (Wales) Cannon   24 14 878  
13 20 Bad Intentions Merlin ESU Barnet Borough GLN Battleship 47 33 15 852  
14 143 De Udder Guys Somerset WSJ Unit Somerset WSJ Unit Somerset Thimble   23 9 842  
15 3 The Jammin' Dodgers Broadstairs Viking Explorer Scout Unit Thanet Kent Battleship 70 21 14 842  
16 82 As Yet Unknown Radford Rhinos ESU  Bablake Coventry Iron   28 9 826  
17 169 You can't Scout with us Sir Ranulph Fiennes ESU Crawley West Sussex Top 66 25 12 822  
18 53 Eager Teens Mid Northumberland Explorers Mid Northumberland Northumberland Dog 13 23 11 798  
19 150 We're Pulling all weekend BHP ESU Enfield GLN Thimble   22 7 771  
20 172 Team Asher Legacey ESU Colchester North Essex Top   21 12 760  
21 44 4th time lucky Spartans Explorers Axe Avon Dog   22 10 756  
22 96 Silver Team Minus one Apollo ESU Ashby & Coalville Leicestershire Iron 3 23 7 755  
23 171 Blitzkrieg Legacey ESU Colchester North Essex Top   22 10 753  
24 30 The Most Extreme Xtreme Explorer Scout Unit West Wight Isle of Wight Cannon 52 26 12 751  
25 16 Cathy's Disciples Bridgend Explorer Scouts Bridgend Bridgend (Wales) Battleship 4 23 10 750  
26 141 Indianna Dave and the Quest for McDonald's Monopoly St Neots Explorers Hinchingbrooke Cambridgeshire Thimble 18 27 9 749  
27 94 Lost And Found Tenacious Explorer Scout Unit Rea Valley Birmingham Iron   24 11 744  
28 15 2 Rude 2 say HDX  HALESOWEN WEST MIDLANDS Battleship   21 9 740  
29 152 When will my Nipple return from the War? Discovery ESU Sutton Coldfield West Birmingham Thimble 4 21 11 733  
30 7 Harlow YL - A Harlow District Young Leaders Harlow District Essex Battleship 11 23 11 727  
31 116 Vango Bradford South Explorers bradford south west yorkshire Racing 3 24 8 725  
32 13 Pink Ladies Gough Park EXU Enfield GLN Battleship 60 19 11 721  
33 122 BDC Belmont ESU Sutton Greater London South West Shoe   23 8 703  
34 10 Cereal Killers Parker Bowles ESU Enfield GLN Battleship 41 18 8 691  
35 34 Lendiniae B Lendiniae East Somerset Somerset Cannon   18 9 688  
36 47 HAIRY FAIRY Merlin ESU Barnet Borough GLN Dog   22 7 683  
37 165 Team Berly Jurassic & Monax Explorers Dorchester & West Dorset Dorset Top   19 8 683  
38 159 Polhill 2 Polhill ESU Bedford Bedfordshire Thimble 47 21 7 679  
39 166 Bubbles And Squeak Pinewood Seahorses ESU Croydon GLSW Top   20 6 674  
40 6 Harlow YL - B Harlow District Young Leaders Harlow District Essex Battleship   20 9 668  
41 151 The Unknown Discovery ESU Sutton Coldfield West Birmingham Thimble   18 6 666  
42 103 Extra Spicy Fajitas Icarus ESU Ashby & Coalville Leicestershire Racing 0 22 10 661  
43 8 The Evil Pop Tarts Broadstairs Viking Explorer Scout Unit Thanet Kent Battleship   21 8 659  
44 5 Fire Breathing Rubber Duckies Broadstairs Viking Explorer Scout Unit Thanet Kent Battleship 64 17 11 652  
45 75 Helios Alpha Helios Explorer Unt Eastbourne East Sussex Horse   24 11 649  
46 108 Absent Ormskirk District  Ormskirk West Lancashire Racing   21 7 640  
47 138 Alconbury Elite 1st Alconbury Explorers Hinchinbrooke Cambridgeshire Shoe   19 7 631  
48 25 Semi… Appropriate Hatters ESU Southgate GLN Cannon   21 7 620  
49 33 Ben & Co North Dorset Explorer Scouts North Dorset Dorset Cannon   18 6 617  
50 58 THE WALLIES Bramshill Explorers Bramshill Hampshire Dog   19 7 611  
51 67 Dat Teem Extreme ESU Tewkesbury Gloucestershire Horse   20 7 609  
52 136 LEONARDO Knebworth Ninjas ESU Stevenage Hertfordshire Shoe   22 5 600  
53 11 Team Jake Gough Park EXU Enfield GLN Battleship 26 15 7 597  
54 121 BE1 Belmont ESU Sutton Greater London South West Shoe 0 16 10 594  
55 131 Team Alpha Wolf Squadron Blind Jack Explorers Harrogate and Nidderdale North Yorkshire Shoe   19 9 593  
56 120 Friends 4 Life Harpenden Owls ESU Harpenden and Wheathampstead Hertfordshire Racing   22 9 590  
57 90 Insert Name Here Castle Hill ESU Wolsey Suffolk Iron   13 9 589  
58 37 Cool Team SWOT ESU Swindon Ridgeway WILTSHIRE Cannon   19 6 586  
59 80 Helios Sigma Helios Explorer Unt Eastbourne East Sussex Horse   18 6 585  
60 98 Larry Tribute Team Apollo ESU Ashby & Coalville Leicestershire Iron   21 0 578  
61 95 Mikey's Minions HDX  HALESOWEN WEST MIDLANDS Iron   18 1 572  
62 111 THE BIG O Ormskirk District  Ormskirk West Lancashire Racing   15 9 571  
63 118 Dragon Boy Bradford South Explorers bradford south west yorkshire Racing 3 16 9 565  
64 81 And Then There Was 3 Falcons ESU Stevenage Hertfordshire Iron 103 18 5 563 Iron
65 137 Soda King Lazy Boys St Neots Explorers Hinchingbrooke Cambridgeshire Shoe   19 8 561  
66 140 Valkyries Neil Armstrong ESU CRAWLEY West Sussex Shoe 53 19 7 560  
67 63 Stefan Sexy Spoon Service Extreme ESU Tewkesbury Gloucestershire Horse 40 15 5 559  
68 109 #Jogon Ormskirk District  Ormskirk West Lancashire Racing 26 19 8 555  
69 65 Grumpy Potato Extreme ESU Tewkesbury Gloucestershire Horse   16 5 553  
70 29 The Best of Xtreme Xtreme Explorer Scout Unit West Wight Isle of Wight Cannon 13 23 12 541  
71 117 Still To Finish Bradford South Explorers bradford south west yorkshire Racing   18 4 533  
72 78 Helios Theta Helios Explorer Unt Eastbourne East Sussex Horse 72 13 11 532  
73 1 Mr Unidentified and the flying objects Incendium ESU Thames Chiltern Oxfordshire Battleship 0 17 5 530  
74 19 Comet REINDEER ESU ROYAL FOREST ESSEX Battleship 46 16 6 525  
75 105 Squadron Rolls Out Apollo ESU Ashby & Coalville Leicestershire Racing   16 3 522  
76 113 Scouty McScout Face HDX  HALESOWEN WEST MIDLANDS Racing   20 10 520  
77 56 Max Cba Little Paxton Explorer's hichingbrooke cambs Dog   15 6 518  
78 59 Z square Pioneer ESU, Tewkesbury Tewkesbury Gloucestershire Dog   11 8 514  
79 160 Polhill1 Polhill ESU Bedford Bedfordshire Thimble 36 22 3 509  
80 135 Leonardo Knebworth Ninjas ESU Stevenage Hertfordshire Shoe   14 4 508  
81 31 Another Bad Idea Lendiniae East Somerset Somerset Cannon   15 2 505  
82 42 Melsa and the Matrix Matrix ESU Aylesbury Buckinghamshire Dog 70 16 4 503  
83 74 BDE Team Two Banstead CDE Banstead Surrey Horse 17 16 2 500  
84 146 Hoofing Brilliant Somerset WSJ Unit Somerset WSJ Unit Somerset Thimble   11 5 500  
85 91 We've left the island 10th Medway Medway Kent Iron 0 25 4 498  
86 12 Crewe? SWOT ESU Swindon Ridgeway WILTSHIRE Battleship 37 18 8 493  
87 54 Team Nigel Pioneer ESU, Tewkesbury Tewkesbury Gloucestershire Dog   15 2 484  
88 149 3 emo's + 1 BHP ESU Enfield GLN Thimble   13 4 475  
89 49 We Just love free tortilas 1st Balderton Newark Nottinghamshire Dog 8 14 4 474  
90 85 I bet we finish last 3rd Daventry ESU Daventry Northamptonshire Iron 19 13 5 470  
91 66 Aquafish Extreme ESU Tewkesbury Gloucestershire Horse   16 2 468  
92 139 Bringing up the rear 1st Alconbury Explorers Hinchinbrooke Cambridgeshire Shoe   12 1 459  
93 88 Leonardo Di Caprio Gough Park EXU Enfield GLN Iron   14 6 453  
94 84 BANTER BRIGADE PART 2 Radford Rhinos ESU  Bablake Coventry Iron   17 3 447  
95 35 Coker Crusaders A Lendiniae East Somerset Somerset Cannon   8 5 419  
96 32 Another Team North Dorset Explorer Scouts North Dorset Dorset Cannon   12 4 392  
97 62 The Will Tang Clan Extreme ESU Tewkesbury Gloucestershire Horse   11 1 392  
98 41 Matrix be with you Matrix ESU Aylesbury Buckinghamshire Dog 50 18 10 386  
99 76 Helios Omega Helios Explorer Unt Eastbourne East Sussex Horse   9 1 370  
100 23 Not The Millers HDX  HALESOWEN WEST MIDLANDS Cannon   8 0 369  
101 36 The Levels Lendiniae East Somerset Somerset Cannon   10 1 365  
102 164 WARLOADS Pinewood Seahorses ESU Croydon GLSW Thimble   8 2 365  
103 24 Table Hatters ESU Southgate GLN Cannon   16 6 364  
104 162 SAWAGA CLAN Nomads & Pioneers Willesden GLMW Top   16 3 344  
105 18 Rock Hopper Penguin ESU N/W Norfolk Norfolk Battleship   8 0 329  
106 69 The Flying Mallards DRAKE ESU Blythe Solihull Horse   8 0 318  
107 147 eEvolveE EvolvE ESU Chelmsford Essex Thimble   11 4 309  
108 22 Attack of the retreating Invisible Cows Everest ESU Enfield  GLN Cannon   15 6 290  
109 68 The Speedy Quackers DRAKE ESU Blythe Solihull Horse   13 9 288  
110 72 Boston INQUISITION! Boston Central Explorers Boston Lincolnshire  Horse 15 7 3 266  
111 45 Matrixs Facepaint Failures Matrix ESU Aylesbury Buckinghamshire Dog 41 12 4 265  
112 107 Phoenix Phemales Phoenix ESU Crouch Valley Essex Racing   12 2 262  
113 154 Clangers Shefford Scout Group Biggleswade Bedfordshire Thimble   12 4 249  
114 87 2nd Bedfont Monopolisers 2nd Bedfont Rangers Hanworth Feltham Bedfont Middlesex South West Iron 51 11 5 246  
115 119 Sophie's Choice Harpenden Owls ESU Harpenden and Wheathamstead Hertfordshire Racing   6 0 238  
116 112 Pumbaa! Phoenix ESU Crouch Valley Essex Racing   12 3 211  
117 46 Jackass Penguin ESU N/W Norfolk Norfolk Dog   17 3 197  
118 134 The Thimble EDOR East Somerset Somerset Shoe   10 1 195  
119 70 The Dashing Ducks DRAKE ESU Blythe Solihull Horse 4 8 3 167  
120 102 Banti's Angels Blind Jack Explorers Harrogate and Nidderdale North Yorkshire Racing   7 2 154  
121 89 TEAM GREASY SAUSAGE Grenfell /Simpson ESU Cole Valley South  Birmingham  Iron   8 0 135  
122 55 Just the Team and Alex Pioneer ESU, Tewkesbury Tewkesbury Gloucestershire Dog   6 3 117  
123 83 BDE2 Banstead District Explorers Banstead Surrey Iron   3 2 67  
124 133 Glitter EDOR East Somerset Somerset Shoe   0 0 -39  
dns - Team 1 Banstead CDE Banstead Surrey -          
dns - Team 2 Banstead CDE Banstead Surrey -          
dns - Team 2 Excelsior Explorer Scout Unit Swanley Kwnt -          
dns - The Flying Mallards DRAKE ESU Blythe Solihull -          
dns - Team2 Boston Central Explorers Boston Lincolnshire  -          
dns - Team3 Discovery ESU Sutton Coldfield West Birmingham -          
dns - Team 3 East Surrey Explorers East Surrey Surrey -          
dns - Team 2 East Surrey Explorers East Surrey Surrey -          
dns - Team 1 East Surrey Explorers East Surrey Surrey -          
dns - Ash 1 Excelsior Explorer Scout Unit Swanley Kwnt -          
dns - Hatters Explorer Scout Llamas Hatters ESU Southgate GLN -          
dns - DC's Team Hatters ESU Southgate GLN -          
dns - Team 1 1st kingsmoor scouts Harlow Essex -          
dns - Jeff Icarus ESU Ashby & Coalville Leicestershire -          
dns - Friends 4 Life Harpenden Owls ESU Harpenden and Wheathamstead Hertfordshire -          
dns - Team 4 Gough Park EXU Enfield GLN -          
dns - Team 2 1st kingsmoor scouts Harlow Essex -          
dns - Coker Crusader B Lendiniae East Somerset Somerset -          
  Number of Explorer Teams (142)                
                     
Leader Results                  
Pos Team Name Group District County League Pts Photos Answers Overall Pts  
1st 2 Team Sausage Roll 1st & 3rd New Barnet & Co Barnet Greater London North Battleship   50 32 2122  
2nd 170 Twisted Alarm Sir Ranulph Fiennes ESU Crawley West Sussex Top   43 26 1762  
3rd 127 Urban Bablake Bimblers Radford Rhinos ESU  Bablake Coventry Shoe 110 32 21 1331  
4 132 Blind Leading The Blind Blind Jack Explorers Harrogate and Nidderdale North Yorkshire Shoe   34 20 1249  
5 71 Timent Anatis DRAKE ESU Blythe Solihull Horse   33 19 1185  
6 167 The Yetties Jurassic & Monax Explorers Dorchester & West Dorset Dorset Top   32 16 1111  
7 128 Greenford Leaders Greenford & District Greenford & District GLMW Shoe   35 21 1062  
8 115 Wheatley Wanderers and Hopalong too.. Wheatley Oxford Spires Oxfordshire Racing   32 18 1055  
9 101 Hammerheads 1st Ruxley 'Sharks' ESU Epsom & Ewell surrey Racing 83 24 14 1025 Racing Car
10 77 The team with the big blue bear Grenfell /Simpson ESU Cole Valley South  Birmingham  Horse 113 30 17 980 Horse
11 86 Minima Donkeys 3rd Daventry ESU Daventry Northamptonshire Iron   29 15 979  
12 50 Leaders McLeaders Face HDX  HALESOWEN WEST MIDLANDS Dog 106 26 15 979 Dog
13 99 Scriven Girlies Blind Jack Explorers Harrogate and Nidderdale North Yorkshire Iron 74 27 14 960  
14 145 Loud and Proud Boston Leaders Boston Lincolnshire Thimble   21 12 959  
15 104 Lost Wallys Icarus ESU Ashby & Coalville Leicestershire Racing   29 14 951  
16 61 Ginge & Minion Spartans Explorers Axe Avon Horse 91 31 13 925  
17 114 Phoenix Leaders Phoenix ESU Crouch Valley Essex Racing 9 21 10 913  
18 163 Willesden Warriors Nomads & Pioneers Willesden GLMW Top   22 13 912  
19 92 We're Someone Else's Problem 10th Medway Medway Kent Iron   33 8 891  
20 79 Do We Have to 1st finchley/3rd Friern Barnet Barnet Borough Scout District Greater London North Horse 80 26 18 883  
21 48 Not 'A' Cluedo Merlin ESU Barnet Borough GLN Dog   24 12 866  
22 157 Major Clangers Shefford Scout Group Biggleswade Bedfordshire Thimble 54 20 12 862  
23 57 Paxton Potatos little paxton explorer's hichingbrooke cambs Dog 4 23 11 774  
24 153 Last Again Discovery ESU Sutton Coldfield West Birmingham Thimble   19 12 758  
25 52 Alnwick Avengers Mid Northumberland Explorers Mid Northumberland Northumberland Dog 65 24 9 757  
26 9 Normans Gnomes 4th Kingswood Rangers Kingswood North Division Bristol and South Gloucestershire Battleship 30 23 10 751  
27 155 We like to Moove it Somerset WSJ Unit Somerset WSJ Unit Somerset Thimble 59 19 12 741  
28 148 dEvolvE EvolvE ESU Chelmsford Essex Thimble   23 10 727  
29 110 Norbert's Virgins Ormskirk District  Ormskirk West Lancashire Racing   19 10 720  
30 100 Zebra Sharks 1st Ruxley 'Sharks' ESU Epsom & Ewell surrey Iron 72 21 9 696  
31 168 Daddies Seahorses Pinewood Seahorses ESU Croydon GLSW Top 35 21 10 691  
32 51 Agnes's Adventurers Best of Guiding UK (BOGUK) N/A Berkshire Dog   19 11 640  
33 73 2 DORES A FIELD AND MASON Boston Leaders Boston Lincolnshire Horse 26 12 5 416  
34 125 Boston Buddies Boston Leaders Boston Lincolnshire Shoe   16 6 349  
35 130 BELL ENDS Greenford & District Greenford & District GLMW Shoe   0 0 0  
dns - Team4 Pinewood Seahorses ESU Croydon GLSW -          
dns - Team2 Mid Northumberland Explorers Mid Northumberland Northumberland -          
dns - Team 2 1st & 3rd New Barnet & Co Barnet Greater London North -          
dns - Team 1 22nd Southgate Southgate GLN -          
dns - The Flying Squirrels! 1st Mayfield  Ashdown  East Sussex -          
dns - Team 4 East Surrey Explorers East Surrey Surrey -          
  Number of Leader Teams (41)                
                     
Network Results                  
Pos Team Name Group District County League Pts Photos Answers Overall Pts  
1st 27 The Hateful Eights Southgate network Southgate GLN Cannon 93 37 24 1435 Cannon
2nd 17 Kiosk Keith's Chaos Crew Barnet network Barnet borough  Greater London north  Battleship 109 30 19 1188 Battleship
3rd 26 Bonding During Super Monopoly Run Southgate network Southgate GLN Cannon 68 30 16 1151  
4 106 Tom's Tigers Tom Moore stevenage network Stevenage Hertfordshire Racing   31 15 1049  
5 123 2 Dudes 2 Boobs Radford Rhinos ESU  Bablake Coventry Shoe 138 28 16 1027 Shoe
6 156 Riders of Rohan Jaguars Maidstone East  Kent Thimble   28 14 882  
7 161 BLACK SHARKS Glendon Rocketts Glendon Northamptonshire Top 108 26 13 880 Top Hat
8 173 #Selfie With Boris Legacey ESU Colchester North Essex Top   26 17 871  
9 129 Quackers Greenford & District Greenford & District GLMW Shoe   24 11 767  
10 124 DILLIGAF Radford Rhinos ESU  Bablake Coventry Shoe   16 4 551  
11 4 Not AsGood As ^^ Thanet Network Thanet Kent Battleship 22 16 5 524  
12 126 Electric Penguin Rea Valley Network Rea Valley Birmingham Shoe 36 21 9 514  
13 97 M.HUNT Glendon Rocketts Glendon Northamptonshire Iron   13 0 418  
14 158 READY FOR TAKE OFF Glendon Rocketts Glendon Northamptonshire Thimble   19 6 404  
dns - Team 2 Barnet network Barnet borough  Greater London north  -          
  Number of NetworkTeams (15)                
 

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

© monopolyrun.org, all rights reserved | Charity number: 303648